تاریخچه

تاریخچه افتتاح مرکز میانی بازار سرمایه ایران

حرکت تدریجی و مداوم بازار سرمایه به سمت رشد و بلوغ در سال‌های اخیر، مرهون ایجاد زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بوده و بدون شک در بازاری که ثانیه‌ها و لحظه‌ها در آن اهمیت بسیار بالایی دارند، حساسیت این زیرساخت‌ها نیز بسیار بالا خواهد بود. تجهیز بورس اوراق بهادار ایران به سامانه معاملاتی پیشرفته در سال ۱۳۸۷ و امکان دسترسی مستقیم سرمایه‌گذاران به هسته معاملات بورس از طریق معاملات برخط (Online Trading) در سال ۱۳۸۹ سازمان بورس را بر آن داشت تا در راستای امنیت اطلاعات در فضای مجازی وپشتوانه قانونی معاملات آنلاین اقدام به بکارگیری زیرساخت های تکنولوژیک همانند امضای دیجیتال نماید چرا که پایه و اساس تجارت الکترونیک در جهان، استفاده از امضای دیجیتال است.

بدین جهت شرکت مدیریت فناوری اطلاعات ایران از سال1387 به عنوان بازوی اجرایی سازمان شروع به انجام مطالعات اولیه در سطح ملی نمود، سپس در سال 1388 با همکاری وزارت صنعت معدن و تجارت و به صورت مرکز ثبت نام صدور گواهی الکترونیکی اقدام به تاسیس دفتر ثبت نام گواهی الکترونیکی نمود و شروع به ارائه خدمات به سامانه های سازمان بورس نظیر سامانه کدال کرد، به موازات این فعالیت ها و طبق تصمیم گیری سازمان بورس شرکت مدیریت فناوری بورس تهران شروع به تعامل با مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی ریشه نمود و کسب مجوز مرکز میانی بازار سرمایه ذیل مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی ریشه را در دستور کار خود قرار داد و تبعیت از قوانین مرکزدولتی ریشه در اولویت کاری این مرکز قرار گرفت.

در سال 1391همکاری با مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی ریشه آغاز گردید والزامات فنی و حقوقی مرکز صدور گواهی میانی بازار سرمایه بررسی شد و در نهایت منجر به اتخاذ تصمیم برای تاسیس مرکز دولتی بازار سرمایه ایران گردید.

در سال 1392 تجهیزات زیرساختی و سخت افزاری و فرآیند خرید نرم افزار صدورگواهی انجام پذیرفت و طبق قوانین مرکزصدورگواهی الکترونیکی ریشه در ابعاد فنی، حقوقی، نرم افزاری و فرآیندی مورد بازرسی مرکز صدورگواهی الکترونیکی ریشه قرارگرفت.

بازرسی فنی اولین بار در بهمن ماه 1392در محل دیتاسنتر سازمان بورس واقع در ساختمان ملاصدرا که تجهیزات سخت افزاری مرکز صدور گواهی میانی بازار سرمایه قرار دارد، انجام پذیرفت.

بازرسی حقوقی، نرم افزاری و فرآیندی نیز در فروردین و اردیبهشت 1393 انجام شد، نهایتا در خرداد ماه 1393 اسناد، سخت افزار و نرم افزار تحویل گردید و مورد تست و بازرسی نهایی توسط مرکزدولتی ریشه قرارگرفت و در 18 خرداد ماه 1393 همزمان با افتتاح هجدهمین دوره نمایشگاه بورس، بانک، بیمه، شرکت مدیریت فناوری موفق به کسب مجوز مرکز صدور گواهی میانی بازار سرمایه ایران و افتتاح مرکزشد.

طی 2 ماه فرآیندها تنظیم شد و فرم های صدور گواهی به تایید نهایی مرکز دولتی ریشه رسید و از 25 مردادماه 1393 فعالیت رسمی خود را آغاز نمود و تا پایان سال 93 بالغ بر 1،500 گواهی امضای دیجیتال با کاربرد استفاده در سامانه کدال صادر نمود.

در22 دی ماه 93 بازرسی دوره ای از نرم افزار و روال صدور گواهی و نحوه کار مرکز صدور گواهی مرکز صدور گواهی میانی بازار سرمایه توسط مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی ریشه انجام شد و کلیه مراحل صدور گواهی مورد بازرسی فرآیندی قرار گرفت، نحوه بایگانی اسنادومدارک کنترل شدو روال کار با سند CPS مرکزصدورگواهی میانی بازار سرمایه به طور کامل مجددا تطبیق داده شدو کلیه فرم ها و اسناد مجددا ممیزی شده ومجددا مورد تایید مرکز دولتی صدورگواهی الکترونیکی ریشه قرار گرفت.

در13بهمن ماه 93 بازرسی سخت افزار و شبکه و مباحث امنیتی مرکز داده ها توسط مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی ریشه انجام شد و کلیه تجهیزات سخت‌افزار و شبکه مطابق سند تجهیزات فنی ارائه شده مورد ممیزی مرکزدولتی صدورگواهی الکترونیکی ریشه قرار گرفت، همچنین کنترل موقعیت ساختمان، کنترل دوربین‌ها و سیستم ضبط، سیستم اطفاء حریق، گیت فلزیاب، سیستم کنترل دود و حسگرهای دود مجددا مورد بررسی و تایید مجدد قرار گرفت.

در حال حاضر، مرکز میانی بازار سرمایه ایران واقع در سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد و تجهیزات سخت افزاری این مرکز در مرکز داده های سازمان بورس نگهداری می گردد، علاوه بر این یک پشتیبان از کلیه اطلاعات حیاتی سرورها درساختمان شرکت مدیریت فناوری بورس تهران حفظ و نگهداری می گردد.